Niektoré hry nás bavia tak veľmi, že by sa dalo povedať, že sme na nich závislí. Prečo nás to tak baví, a vlastne čo znamená baviť?
Opäť tu máme výročnú epizódku. Už štvrtú! Ako sa nám darilo v roku 2022? Ako sme dopadli odhady na rok 2022? Čo plánujeme v roku 2023 a ako si myslíme, že dopadneme?
Sú peniaze najdôležitejší dôvod prečo byť programátor? Aké sú ďalšie dôvody? A máme sa báť umelej inteligencie, že nahradí našu prácu?
Ako začať s vývojom webov? Čo všetko sa mám učiť? Kedy môžem ísť na pohovor? Odpovede nájdeš v epizódke.
Je ťažšie byť backend alebo frontend programátorom? Čo treba vedieť na frontend a čo na backend? Dá sa povedať, že je nejaké zameranie jednoduchšie?
Na internetoch a kade tade sa stretneš s rôznymi radami, ktoré ti na tvojej programátorskej ceste môžu skôr ublížiť ako pomôcť. Práve tieto (ne)rady rozoberáme v tejto epizódke.
Máme novú webstránku, ktorú sme si sami nakódili. V tomto podcaste sa dozvieš, čo nás k tomu motivovalo, čo na stránke nájdeš, a ako sme ju nakódili.
Našim hosťom bol Honza Javorek, ktorý založil projekt junior.guru. S akými výzvami sa stretávajú začínajúci programátori? Každý z nich prechádza podobnou cestou. Od nájdenia motivácie a času na naučenie sa programovania, až po nájdenia si prvej práce. Na tejto ceste ich čakajú veľké výzvy, na ktoré sa snažíme nájsť s Honzom odpovede.
Kryptografia je odradzujúca téma kvôli tomu, že obsahuje veľa matematiky. Bežný/á programátor/ka túto matiku však nepotrebuje úplne ovládať a stačí, keď bude mať aspoň ako-taký prehľad o tom, čo to tá kryptografia je, aké veci sa v nej používajú, približne ako a načo. V epizódke rozoberemáme viacero kryptografických prvkov (šifrovanie, hašovanie, digitálne podpisy, …), opíšeme ako cca fungujú a načo sa využívajú.