Logo

Čo je to Street of Code?

Na Street of Code sa môžeš vzdelávať o programovaní. Tvoríme podcast o programovaní, kurzy a videá najmä pre začínajúcich programátorov. Street of Code založili dvaja full-time programátori, ktorí sa rozhodli, že by chceli okrem práce robiť aj niečo navyše. Niečo, čo by mohlo pomôcť iným ľudom na ich programátorskej ceste.

Zakladatelia

Jakub JahičJakub (29). Baví ma filozofovať o programovaní a o živote. Rád pomáham začínajúcim programátorom a vytváram kurzy.
Gabriel KerekešGabriel (28). Programovanie ma baví. Podobne ma baví aj odovzdávanie skúseností. Popri tom sa snažím aj dostatočne hýbať a tráviť veľa času s rozrastajúcou sa rodinou.

Ako to celé začalo? (2018)

V roku 2018 sme dokončili štúdium aplikovanej informatiky na FEI STU. Už počas školy (najmä cez prázdniny) sme sa pokúšali viackrát vytvoriť nejaký projekt, mobilnú appku alebo niečo podobné. Na začiatku školského roka sme na projekt už buď nemali čas, alebo ten projekt sám o sebe ani vlastne nebol dostatočne zaujímavý.
Prvý podcastNatáčanie prvých podcastov (2018)
V lete 2018 však prišiel nápad vytvoriť podcast. V tom čase na Slovensku neboli žiadne podcasty o programovaní (alebo aspoň sme o nich nevedeli). Celkovo podcasty neboli ešte také rozšírené, ako je tomu dnes.Mali sme za sebou vysokú školu a prvé roky praxe, o čom sa dalo veľa kecať, tak sme to skúsili. Ohlasy neboli veľké, ale nás to bavilo a stále sme rástli. Vtedy sme ešte netušili, či nám to vydrží a už duplom sme netušili, že okrem podcastov budeme robiť aj niečov viac.Btw ak ti príde náš názov Street of Code divný, tak aj nad týmito názvami sme uvažovali:
Objektovo orientovanýBinárny podcastJednotky a NulkyIfy a ElsyNa binárnej vlnePoctivý kódČisté kódyKód je životRepublika KóduKódovinkyBodkočiarkaSnívam v kódochKódy z vodyRiadky kóduBinárny svet

Ako to prebiehalo? (2019-2022)

Epizódy sme nahrávali každé dva týždne. Dĺžka a kvalita sa (dúfajme) stále zvyšovala. Vytvorili sme Wordpress stránku a podcast sme uploadovali na Spotify. Neskôr sme si založili YouTube kanál, kam sme tiež epizódy uploadovali.V prvom roku sme sa snažili písať aj články. Dokonca naše prvé články boli po anglicky, lebo sme ešte nevedeli, či ich chceme mať po anglicky alebo slovensky. Prvé programátorské videá (Učíme sa OOP - Kalkulačka) sme nahrali v júni 2019.V roku 2019 sme zároveň obaja začali pracovať full-time, na čo sme si museli zvyknúť.
Prelomový rok 2020
V tomto roku sme mali niekoľko významných miľlníkov:
 • Prvý podcast, v ktoré malo video formát. Doteraz sme nahrávali iba audio.
 • Prvý podcast s hosťom (Jakub Kracina, Štúdium v Brne vs. v Bratislave).
 • Prvý code retreat (Myjava), z čoho sa stala tradícia. Code retreat je výlet, na ktorom programujeme a premýšľame o našich víziach, cieľoch a zmysle života.
 • Nápad a vytvorenie projektu “Kurzová platforma” (čo je vlastne táto stránka). Páčil sa nám nápad mať vlastnú stránku s našimi kurzami. Brainstormovali sme, ako by to mohlo vyzerať, navrhli sme databázu, zvolili sme technológie (React + Kotlin Spring Boot) a vytvorili projekt.
 • Prvý kurz Informatika 101 - ktorý sme zavesili na YouTube.
 • Vytvorili sme si plán, ktorý chceme dosiahnuť. Na výsledok (ale nie celý) sa práve pozeráš.
 • Viedli sme krúžok na strednej škole, kde sme učili Python. Tu sme spoznali Ivana, ktorý nám potom aj pomáhal vo vývoji tejto webstránky či zlepšoval discord bota. Bol naším stážistom, až pokiaľ ho nedobehli iné povinnosti.
 • Vytvorili sme Discord kanál a začali vytvárať komunitu.
Návrh webstránkyNávrh kurzovej platformy (2020)
V roku 2021 a 2022 sme začali do našich podcastov pravidelne pozývať rôznych hosťov. Vždy bolo našim cieľom, aby bol podcast poučný pre začínajúcich programátorov, a zároveň aj dostatočne zaujímavý pre tých skúsenejších. Taktiež sme experimentovali s novým typom obsahu, ako napr. streamy na YouTube či rôzne videá.Projekt kurzová platforma a samotné vytváranie kurzov bol oveľa väčší challenge, ako sme si spočiatku mysleli. Hoci sme urobili prvú verziu stránky rýchlo, uvedomili sme si, že nie je vôbec vizuálne príťažlivá a potrebujeme niečo lepšie. Na obrázkoch nižšie hneď uvidíš prečo.
Návrh webstránkyPrvá nakódená verzia - úvodná stránka
Návrh webstránkyPrvá nakódená verzia - detail kurzu
Návrh webstránkyPrvá nakódená verzia - robenie kurzu
Celý projekt sme zahodili a začali odznova. Učili sme sa dizajn a frontend. Spravili sme si dizajnový návrh stránky, ktorý sme aspoň 10x prerobili. Iterovali sme, kým sme neboli spokojní.V roku 2021 prišli rôzne životné zmeny, ako napr. Jakubova svadba či Gabovo dieťa Kubko. Museli sme sa adaptovať a času bolo stále menej.V roku 2022 sme sa však poriadne hecli a dokončili túto webstránku a konečne spustili naše kurzy. Čaká nás ešte veľa roboty, ale stále nás to baví a napĺňa a veľmi sa tešíme.

Aké sú naše ciele? (2023 - )

Našich cieľov je stále viac a viac. Medzi ne môžeme zaradiť:
 • Pravideľne pridávať nové kurzy.
 • Obohacovať túto stránku o nové funkcie. Eventuálne by sme chceli, aby sa dalo na tejto stránke aj priamo programovať (možno niečo podobné ako má Scrimba).
 • Vytvoriť akúsi Roadmapu pre začínajúceho programátora. Návod, ako začať programovať a ako následne pokračovať. Vyznačiť rôzne možnosti, ktoré budú obsahovať zdroje, kde sa to dá naučiť.
 • Zväčšovať komunitu, prepájať ľudí s podobnými cieľmi, aby si navzájom pomáhali.
 • Online workshopy
 • Robiť prednášky (či už na vysokých školách alebo konferenciách)

Ako náš môžeš podporiť?

Podporiť nás môžeš na Patreone. Budeme ti veľmi vďační.

Spolupráca

Spoluprácu vítame. Napíš nám tvoj nápad a určite sa ozveme. Ak by si nám náhodou vedel alebo vedela pomôcť s dotáciami, tak by sme ti boli veľmi vďační. Máme vytvorené občianske združenie.
Logo
Street of Code o.z.Hlaváčiková 2984105, Bratislava
Chcem odoberať novinky
Poskytnutím emailu súhlasíš s jeho spracovaním v súlade s GDPR.
Copyright © 2024 Street of Code
Kód tejto stránky si vieš pozrieť na našom GitHub-e