Učíme sa Python – časť 3. Domáca úloha

0

V 3. časti sme skončili týmto kódom.

def jeDelitelneDvomaAleboTromi(x):
    return x % 2 == 0 or x % 3 == 0

def jeDelitelneDvomaATromi(x):
        return x % 2 == 0 and x % 3 == 0

def jeVRozsahu(cislo, minimum, maximum):
        return cislo > minimum and cislo < maximum

Domáce úlohy:

1. Na ulici kódu sídli zvláštny zmrzlinový stánok. Ak si zákazník objedná párne číslo kopčekov, tak za jeden platí 1 euro, ale ak si objedná nepárny počet kopčekov, tak za jeden platí 1,5 eura. Pomôžte zmrzlinárovi a spravte funkciu, ktorá mu na základe počtu objednaných kopčekov zistí, koľko má zákazník zaplatiť.

2. Zadaním domácej úlohy je pomôcť Janovi, Miške a Marekovi. Snažia sa prísť na to, ktorý z nich je najstarší, ale fakt na to nevedia prísť. Napíšte funkciu, ktorá má na vstupe vek každého z nich (vek_jano, vek_miska, vek_marek) a vráti vek toho najstaršieho.

3. Ferko si povedal, že ak nie je matka od dcéry aspoň o 15 rokov staršia, tak to nebude jej matka. Vytvorte funkciu, ktorá bude mať 3 parametre: (vek_vnucky, vek_matky, vek_babky). Zistite, či podľa Ferka platí, že toto sú skutočne 3 generácie.

Bonus:

Traja bratia, každý má iný vek si sadli na pivo. Povedali si, že každý z nich vypije toľko pív, koľko desaťročí už prežil. Každé pivo stojí 2 eurá. Vypíšte meno brata (alebo bratov), ktorý vypil najviac a koľko dokopy platili. Funkcia má 6 parametrov: brat1, vek1, brat2, vek2, brat3, vek3

 

 

 


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.